Chwyty na gitarę – proste kroki, aby je opanować

0
582
Rate this post

Chwyty na gitare – każdy chce ich się nauczyć, ale niewielu to wychodzi w szybki i łatwy sposób. Ale tak nie powinno być, jednak związane jest to z pewną zmianą podejścia do praktykowania gitary. W tym zwięzłym artykule zaprezentuję Ci dokładniej jak to jesteś w stanie zrobić i w jaki sposób znacząco przyspieszyć naukę akordów gitarowych.
Pierwszy krok

Najpierw potrzebujesz upewnić się, że masz poprawne ułożenie prawej ręki. Nadgarstek musi sprawiać wrażenie jakby swobodnie zwisał z gryfu. Kciuk powinien znajdować się mniej więcej w połowie szerokości gryfu, a między palcami, a podstrunnicą powinna być przerwa, tak aby można była tam nawet palec włożyć.

Kiedy już upewnisz się, że poprawnie układasz dłoń, możemy przejść do kolejnych etapów.
Drugi krok

Oczywiście pierwszym z nich jest znalezienie tabeli chwytów na gitare, które chcemy się nauczyć. Jest to bardzo łatwe: wystarczy że w googlach wpiszesz coś w stylu „akordy gitarowe” czy „chwyty na gitare” i wyskoczy wiele takich tabelek. Wybierz jedną i przejdź do kolejnego etapu.

Teraz musimy nauczyć się każdego z osobna. Jest to istotne: nie rzucamy się od razu na wszystkie na raz, ale izolujemy każdy z nich i pracujemy samodzielnie. Powoli, w skupieniu łapiemy akord, aż poprawnie zabrzmi i puszczamy – i tak w kółko.

Dzięki temu szybko nasze palce przyzwyczają się do poprawnego ustawienia przy konkretnych akordach. Dzięki temu będziesz w stanie bez problemu je łapać bez żadnych brzęczących czy przytłumionych dźwięków.
Trzeci krok

Gdy to już Ci będzie wychodziło, czas na przyspieszenie. Teraz skupimy się na tym, aby nabrać prędkości zmiany akordów. Prawa jest taka, że wiele piosenek wymaga bardzo szybkich zmian chwytów i musisz być w stanie za nimi nadążyć i jeszcze przy okazji tworzyć ciekawą muzykę.

Tutaj przyda nam się metronom. Ustawiasz na początku niskie tempo i zmieniasz w tempie dwa akordy na zmianę. Gdy zaczyna Ci wychodzić, podkręcasz tempo. Rób to stopniowo, żeby nie było dużych zmian, a zobaczysz szybko efekty. Najważniejsze jest tutaj skupienie na jednym elemencie na raz, a nie ćwiczenie wszystkich akordów w tej samej chwili.

Zobaczysz, że po krótkim czasie będziesz szybko i może przede wszystkim czysto zmieniał chwyty na gitare, co pozwoli Ci w ciekawszy i bardziej profesjonalny sposób grać Twoje ulubione kawałki.

No własnie, to jest ostatni etap – wykorzystanie poznanych akordów w praktyce. W ten sposób utrwalisz i „aktywujesz” poznawane chwyty. Jest to najmilsza część ćwiczeń, bo po prostu sobie grasz to co lubisz.

W ten oto sposób możesz w stosunkowo krótkim czasie wyćwiczyć wiele akordów. Pamiętaj, że najważniejsze te koncentrować się na niewielu elementach na raz i ćwiczyć je najpierw na spokojnie, a potem stopniowo przyspieszać.