Wróżby dla dorosłych

0
373
Rate this post

Wigilia świętego Andrzeja.

Jeśli ktoś z Was nie pamięta, albo w natłoku spraw umknęło mu z głowy, to przypominam, że już w tą niedzielę są Andrzejki. Wieczór magiczny, czarodziejski i przede wszystkim spędzany w towarzystwie rodziny i przyjaciół. Mam dla Was kilka pomysłów na andrzejkowe wróżby i zabawy. Ale najpierw…
Trochę historii.

Andrzejki to noc wróżb, która przypada na noc z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji i Rosji. Pierwsza polska wzmianka o tym święcie pochodzi z 1557roku.

Andrzejki przypadają na koniec roku liturgicznego i jest to ostatni moment na imprezowe szaleństwo przed rozpoczynającym się adwentem.

Święty Andrzej uznany jest za patrona panien, które szybko chcą wyjść za mąż. Dawniej wróżby andrzejkowe przeznaczone były wyłącznie dla dziewcząt i dotyczyły przede wszystkim zmiany stanu cywilnego, wróżyło się imię męża, ilość dzieci, czas za jaki dana panna wyjdzie za mąż. Odpowiednikiem Andrzejek dla kawalerów były Katarzynki, które przypadały w wigilię świętej Katarzyny czyli 24 listopada. To święto cieszyło się jednak mniejszą popularnością i z czasem zanikło, łącząc się w jedno z Andrzejkami.

Zarówno Andrzejki jak i Katarzynki rozpowszechnione były na całą Europę.
Andrzejki współcześnie.

Dzisiaj Andrzejki to wieczór wróżb zarówno dla kobiet jak i mężczyzn, chłopców i dziewczynek, panien i kawalerów, ale także mężów i żon. Jednym słowem dla wszystkich. Wróżby dotyczą każdej sfery życia i w przeciwieństwie do dawnych czasów, dziś traktuje je się tylko jako zabawę i okazję do spędzenia wspólnie czasu, a nie jako przepowiednie przyszłości. Wśród zwyczajów andrzejkowych jest kilka, które mają już całkiem długą tradycję, a wśród nich jest przede wszystkim lanie wosku, rzut butem do drzwi oraz ustawianie od ściany do progu butów uczestników zabawy. Ale z czasem pojawiły się kolejne wróżby i zabawy andrzejkowe jak losowanie karteczek w różnych kolorach, rzucanie kośćmi czy wróżba ze szpilek.
Wróżby andrzejkowe.
Przez dziurkę od klucza.

Pewnie większość z Was już nie raz wróżyła sobie z wosku, ale zawsze warto sobie przypomnieć na czym ten rytuał polega. Otóż w garnuszku rozgrzewamy wosk, możemy go uzuskać topiąc świece, najlepiej białe, żeby nie zniszczyć garnka. Do drugiego naczynia (miski lub garnka) wlewamy zimną wodę. I już prawie jesteśmy gotowi do rozpoczęcia wróżby. Ale czegoś jeszcze chyba nam brakuje? No tak! Oczywiście klucza z dziurką! Bo jak wiadomo, żeby wróżba była prawdziwa, wosk trzeba lać przez dziurkę od klucza. To zaczynamy wróżyć. Zdejmujemy wosk z kuchenki i trzymając klucz w jednej ręce, lejemy go przez dziurkę od klucza do naczynia z zimną wodą. Wosku nie trzeba dużo. Teraz czekamy, aż wosk zastygnie. Kiedy to się stanie, wyciągamy nasz woskowy kształt z wody i przy użyciu lampki rzucamy jego cień na ścianę. Cóż takiego ten cień nam przypomina? Może jakiś kontynent i czeka nas niesamowita podróż? A może to raczej kształt serca i poznamy w tym roku naszą miłość? Interpretacji może być wiele, ale któraś z nich na pewno jest naszą wróżbą.
Kość prawdę Ci powie.

Znacie taką wróżbę? Jest prosta w wykonaniu i zapewnia dużą dawkę śmiechu. Do jej przeprowadzenia potrzebujemy jedynie dwie kostki do gry. Wyrzucamy na raz dwie kości i liczymy oczka, które nam wypadły. I tak:

2 – czeka Ciebie zasłużony awans

3 – odbędziesz wymarzoną podróż

4 – pojawi się nowy członek rodziny

5 – przelotny romans

6 – uważaj na nowego przyjaciela

7 – koniecznie zagraj w totka, masz teraz szczęście w grach liczbowych

8 – ktoś z Twojego otoczenia czeka na Twoje potknięcie

9 – spotkasz dawnego znajomego, który zmieni Twoje życie

10 – zadbaj o zdrowie

11 – ktoś bliski odwróci się od Ciebie

12 – wykorzystaj ten rok, wszystko będzie się układało po Twojej myśli

Kośćmi rzucamy tylko raz, bo tylko pierwszy rzut prawdę nam powie.
Szpilka przeznaczenia.

Wróżba, którą sama w miarę niedawno poznałam. Potrzebne do niej jest kilka szpilek. Jeśli wróżysz z dziećmi, zamiast szpilek możesz użyć zapałek, będzie bezpieczniej. Jak wróżymy? Trzeba wziąć wszystkie szpilki w dłoń i upuścić je na płaską powierzchnię. Teraz patrzymy w jakie litery ułożyły się rozsypane szpilki. Każda litera ma znaczenie…

A – przed Tobą podróż lub przeprowadzka

C – jest osoba, której musisz okazać więcej czułości, jeśli odwrócona – kogoś przytłaczasz

E – pomyślność w miłości i w pracy, jeśli odwrócona – przejściowe kłopoty

F – nigdy nie jest za późno na zmiany

H – szczęście w miłości, małżeństwo

K – sukces zawodowy

L – uważaj na złodziei, odwrócona ostrzega przed chorobą lub wypadkiem

M – napiszesz książkę

N – okres dobrej passy

O – urlop na żądanie nie jest taki zły

S – zacznij uprawiać sport

T – odkryjesz nowe pasje

U – odwiedź mechanika, usterka samochodu może być niebezpieczna

W – uwaga na oszustów wokół Ciebie

V – ktoś będzie chciał Cię wykorzystać

X – szczęście sprzyja Ci we wszystkim

Y – nie lekceważ nadprzyrodzonych mocy

Z – Twój szef w tym roku Cię mile zaskoczy
Kolory przyszłości.

Kto nie lubi grać w kolory? W wieczór andrzejkowy także mogą nam one towarzyszyć, a każdy z nich przepowiada nam inną przyszłość. Wrzućcie do pudełeczka karteczki w kolorze zielonym, szarym, fioletowym, żółtym, białym, czerwonym, czarnym i niebieskim. Każdy uczestnik wróżby zamyka oczy i losuje jedną karteczkę z pudełeczka. Jaka czeka nas przyszłość?

Zielony – spełnią się woje marzenia

Szary – smutek

Fioletowy – czeka Cię kłótnia z bliską osobą

Żółty – uważaj, zazdroszczą Ci sukcesów

Biały – szczęście

Czerwony – jesteś lubiana osobą

Czarny – pech

Niebieski – powodzenie

Wróżb andrzejkowych oczywiście jest wiele, wiele więcej, ale myślę, że przy tych czterech będziecie się świetnie bawić. Jeśli jednak będzie Wam mało, proponuję ustawianie butów od ściany do progu – czyj but pierwszy dojdzie do drzwi, ta osoba jako pierwsza zmieni stan cywilny. Możecie też pobawić się w numerologię – bardzo dużo informacji znajdziecie w internecie, albo we wróżenie z dłoni – tutaj także odsyłam do “wujka Google”, gdyż nie jestem specjalistką w tym temacie.

Życzę Wam samych radosnych i pozytywnych wróżb i by te najlepsze się spełniły.

P.S. Zaproponowane przeze mnie wróżby traktujemy z przymróżeniem oka. Choć jeśli są pozytywne, to pamietajcie o samospełniającej się przepowiedni.

P.S.2 Jeśli wróżycie sobie z dziećmi, to oczywiście dostosujcie znaczenie wróżby do wieku dziecięcego 🙂