Wróżby andrzejkowe dla dorosłych

0
545
Rate this post

Zrób coś dobrego i daj kawałek siebie.

Pisałam już o różnych atrakcjach, które mogą towarzyszyć Waszym wolnym chwilom. Ale nie byłabym sobą, gdybym nie chciała Was zachęcić do poświęcenia choć trochę czasu, by podzielić się sobą z tymi, którzy tego bardzo potrzebują. Przez większość mojego nastoletniego I dorosłego życia udzielam się w różnych wolontariatach i uważam, że jest to jeden z najwspanialszych sposobów na spędzanie czasu wolnego.
Dla kogo jest wolontariat?

Dla wszystkich. Wolontariaty są bardzo rożne i jestem pewna, że każdy może znaleźć wsród tego szerokiego wachlarza możliwości coś dla siebie. Ja sama od kilku lat działam w Fundacji Mam Marzenie, która spełnia marzenia dzieci chorych na choroby zagrażające życiu. Dlaczego wybrałam akurat tą fundację? Chciałam pomagać dzieciakom, dawać im choć trochę radości i wiary, że wszystko jest możliwe. FMM taką właśnie ma ideę, więc idealnie się wpasowałam. Wiem, że nie każdy umie nawiązać kontakt z dzieciakami, niektórych zbyt mocno przygnębia widok chorych, wizyty w szpitalach itp. Jeśli tak jest, można zgłosić do pracy w wolontariacie, w którym pracuje się z dorosłymi, niepełnosprawnymi, z dzieciakami z rodzin patologicznych, w domach dziecka. A jeśli chcesz pomagać zwierzętom, to zgłos się do któregoś ze schronisk lub fundacji, które pomagają naszym pupilom.
Ile czasu trzeba poświęcić na pomaganie innym?

Tyle ile chcesz i możesz. Działałam w różnych wolontariatach i czasem jest tak, że musisz określić w jakie dni i w jakich godzinach będziesz pracował. Tyczy się to opieki nad innymi, pracy w świetlicach itp. W takich wypadkach rozpisuje się grafiki, których należy się trzymać. Ale nie każdy wolotariat tak działa. W FMM jest tak, że działasz wtedy, kiedy masz na to czas. Nasza praca polega na spełnianiu marzeń, czyli na poszukiwaniu sponsorów, organizacji projektu spełnienia marzenia itp. Można to robić z domu, w przerwie w pracy itp. Jak dla mnie idealne rozwiązanie. Każdy z Was jest w stanie znaleźć taki wolontariat, który będzie mu pasował pod każdym względem.
Co daje wolontariat?

Każdemu co innego. Ale myślę, że jest kilka rzeczy, które są wspólne dla każdego wolontariatu polegającego na pomocy innym:

poczucie bycia potrzebnym
radość, kiedy coś się udaje
niezapomniane znajomości, przyjaźnie
nowe doświadczenia
nowe umiejętności

Ja chyba od zawsze miałam wewnętrzną potrzebę niesienia pomocy innym. I gdyby tylko dało się za to włożyć coś do garnka, poświęciłabym się temu całkowicie. Niesamowitym jest móc patrzeć na uśmiechnięte twarze ludzi, na to, że wierzą, że będzie lepiej i że na nowo zaczynaja kochać świat. Uważam, że dawanie kawałka siebie innym, tym, którzy tego naprawdę potrzebują, jest pełnią człowieczeństwa.