Jak to się zaczęło ? czyli krótka historia zabawek.
Zacznijmy od tego, że zabawki niewiele się zmieniły przez wieki. No może pomijając pierwszego człowieka, który zszedł z drzewa i raczej nie wiedział co to zabawa i rozrywka. W starożytnej Grecji dzieci grały w gry, bawiły się zabawkami, grały w piłkę z nadmuchanego świńskiego pęcherza. Dzieci rzymskie grały w gry planszowe z drewna lub bawiły się glinianymi lalkami czy obręczami, grali również w piłkę. Zabawki niewiele się zmieniły przez następne wieki. Potem nastąpiła rewolucja przemysłowa i zabawki zaczęto produkować na szeroką masę. Pod koniec XX wieku, kiedy nastąpiła era nieekologicznego plastiku zabawki zmieniły się nie do poznania. Jest ich nieskończona różnorodność, są kolorowe i zachęcają interaktywnością i mechaniką, ale niestety często przy tym są produkowane z nieodpowiednich materiałów i mogą wręcz szkodzić naszemu dziecku.
Jak najdalej od chińskiej masówki?. Chcemy dobrych zabawek.
Zabawki drewniane ekologiczne, porcelanowe „dzieła sztuki zabawkarskiej”, laleczki i inne miękkie zabawki wykonywane ręcznie są przez nas bardzo często traktowane z czułością, ponieważ są one przypomnieniem naszych czasów dzieciństwa. Kupujemy je z sentymentem i obdarowujemy nimi nasze dzieci. Zabawki bardzo często są wykonywane jako dokładne kopie mody i architektury obecnych czy minionych epok, odwzorowują modele nie tylko już samochodów, samolotów i kolei ale nawet całych miast i społeczeństw. Kolekcjonerstwo i modelarstwo w tym wypadku bierze górę
nad zabawą. Modele w tym przypadku już nie zabawki – bo nikt już się tym nie bawi wykonywane są z bardzo duża precyzją i odwzorowują najmniejsze szczegóły oryginałów. Zabawki lalki szmacianki, robione ręcznie bardzo często mają nieszablonowy wygląd i swój specyficzny urok. Tak samo jak lalki z porcelany nie zostały wykonane jako zabawki, ale jako elementy kolekcjonerskie dla dorosłych.