Zabawy dla dorosłych w domu

0
710
Rate this post

Na szczycie Ślęży

Góra Ślęża

W ostatni weekend byłam we Wrocławiu. Jest to jedno z moich ulubionych miast w Polsce. Bywam w nim dość regularnie, ale niestety nie mogę pochwalić się świetną znajomością miasta i okolic. Postanowiłam to zmienić i nadrobić zaległości. W niedzielę wybrałam się na Ślężę, która znajduje się około 50 km od Wrocławia i jest najwyższym szczytem Przedgórza Sudeckiego.

Krótka historia Ślęży

Góra ta była głównym ośrodkiem pogańskiego kultu solarnego (oddawanie czci Słońcu), którego początki sięgają epoki brązu, a koniec datuje się na okres chrystianizacji tych terenów czuli około X i XI w.n.e.
Na Ślęży odnaleziono dawne rzeźby związane najprawdopodobniej z kultem solarnym: Kobieta z rybą, Niedźwiedź, Grzyb, Mnich.
W pierwszej połowie XII w na szczycie powstał klasztor augustianów, który później został przeniesiony do wsi Górka, a następnie do Wrocławia.
W 1837 r. powstało tutaj schronisko Mooshaus. Około 20 lat później zbudowano nowy budynek w stylu szwajcarskim a w latach 1907-1908 powstał istniejący do dziś budynek schroniska.

Ślęża nie jest wysoką górą, a dla niektórych pewnie jest małą górką, ponieważ liczy sobie 718 m.n.p.m. Podejścia na nią są dość łagodne, niektóre momentami trochę bardziej strome, ale przystępne dla każdego. Widziałam nawet parę, któa pchała wózek z małym dzieckiem i udało im się zdobyć szczyt. Trasa jest przepiękna. Las, skały, prześwity z ładnymi widokami. Po drodze można zobaczyć dawne rzeźby kamienne, o których przed chwilą mówiłam. Na szczycie jest piękny kościółek, który niedawno został odrestaurowany I naprawdę wart jest zajrzenia do środka. W schronisku można się napić ciepłej herbaty, a jeśli temperatury są wysokie, to regionalnego piwa wytwarzanego w Sobótce. Odważnych zachęcam też do wejścia na wieżę widokową, z której podobno wspaniale widać panoramę. Mi niestety nie było dane tego widoku doświadczyć, ponieważ na szczyt wieży wchodzi się po drabinie, której akurat tego dnia nie było. Mam teraz argument, by wybrać się na Ślężę co najmniej raz jeszcze.
Wędrówka zajmuje około 2 godzin w dwie strony. Czyli idealny czas na niedzielny spacer.

Jeśli będziecie w okolicy, to bardzo zachęcam Was do wejścia na Ślężę, niedużego, a zdrowego wysiłku fizycznego, do podziwiania widoków I pięknych grafik oraz zdjęć dawnego schroniska, do zbliżenia się do naszej dawnej kultury.