Najstarsza gra terenowa jaką znam.
„Wiosna! Cieplejszy wieje wiatr.”
Nie wiem jak Wy, ale ja od dobrych kilku dni czuję w powietrzu zapach wiosny. Wczoraj nawet zmieniłam kurtkę z zimowej na wiosenną. Te pierwsze oznaki mojej ulubionej pory roku zawsze wywołują u mnie falę radości i entuzjazmu. Razem z przyrodą „budzę się do życia”, co w moim przypadku oznacza większą aktywność zarówno zawodową jak i prywatną i społeczną. To ten czas w roku, kiedy najmocniej czuję, że mogę wszystko. Na dworze robi się coraz cieplej, a dni są coraz dłuższe. A to działa na mnie jak lep na muchy. Czuję, że muszę wyjść z domu i spędzić choć trochę czasu na świeżym powietrzu.
Weź znajomych i pobawcie się w podchody.
Pamiętacie jeszcze taka grę? Jak byłam dzieckiem, to podchody były grą, którą każdy znał i chciał brać w niej udział. Pamietam jak godzinami szukaliśmy się po osiedlu i rozwiązywaliśmy najróżniejsze zadania. A uwierzcie, mieliśmy bardzo bujną wyobraźnię przy ich wymyślaniu.
A dla tych co nie pamiętaj dokładnie, na czym podchody polegają, krótkie przypomnienie.
Jak grać w podchody?
Gra jest bardzo prosta, może w nią grać i duży i mały. Trzeba tylko trochę wyobraźni i kilku uczestników, by można było podzielić się na grupy.
Przebieg gry:
Dzielicie się na dwie grupy
Jedna grupa ucieka zostawiając za sobą strzałki, ślady wskazujące drogę i zadania do wykonania przez drugą grupę, która ją goni.
Grupa goniąca podąża za strzałkami i jak najszybciej stara się wykonać zadania, by dogonić grupę uciekającą.
Po pierwszej rozgrywce następuje rewanż i grupy zamieniają się rolami.
Widzicie? Nic skomplikowanego. Wiem, że wymyślanie zadań może stanowić pewne wyzwanie, dlatego dam Wam kilka przykładów, które mam nadzieję pomogą w tworzeniu kolejnych.
Przykładowe zadania dla drużyny przeciwnej.
Zdobądź informację – zadanie polega na zapytaniu konkretnej osoby o konkretną rzecz, np. sprzedawcę w mijanym sklepie o to co dziś jadł na śniadanie. Pamiętajcie, że dając takie zadanie, sami najpierw musicie o to zapytać 🙂
Napisz drużynową rymowankę – cała drużyna ma za zadanie stworzyć rymowankę o swoich członkach.
Zbierz.. – w zależności gdzie robicie podchody, czy w mieście czy w lesie, można zebrać 10 szyszek, kapsli, liści, paierków po cukierkach. Co Wam przyjdzie do głowy.
Ludzka piramida – każdy czlonek drużyny ma stanowić część piramidy. Dowodem na to, że zadanie zostało wykonane może być zdjęcie.
Fotoreportaż – zrobić zdjęcie jakiejś sytacji, miejsca albo człowieka. Dla utrudnienia hasło jakie ma być uwiecznione na zdjęciu może być ukryte w rebusie czy trigramie.
Łamigłówki – rebusy, szyfry, krzyżówki, sudoku. Wszystko co umiecie stworzyć.
Pomóż obcemu – zadaniem grupy jest znalexć osobę, której mogą pomóc. To może być przeprowadzenie przez ulicę, kupienie bułki, wskazanie drogi. Chodzi o to, by pomóc obcej osobie. Potwierdzeniem wykonanego zadania może być zdjęcie.
Wieża Babel – z tego co grupa znajdzie lub co ma w plecakch, buduje jak najwyższą wieżę. Potwierdzeniem jest zdjęcie.
Są to przykładowe zadania, które możecie wykorzystać w Waszych podchodach lub się nimi zainspirować do tworzenia swoich własnych. A jeśli będzie Wam mało przykładów – piszcie. Zawsze z chęcią pomogę w przygotowaniu podchodów i zadan specjalnych.